Bevezető

A Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma (KMKF) a Kárpát-medencei országok országos, vagy tartományi, megyei szinten megválasztott képviselőinek és az Európai Parlamentben mandátummal rendelkező magyar képviselők egyeztető fóruma. Tovább»

Dr Szili Katalin előszava

"...szükségessé vált a magyar-magyar együttműködés egy olyan állandó fórumának létrehozása, amely összegyűjti a magyar közösségek képviselőit a Kárpát-medencei országokból ..." Tovább»

Aktuális

Nincs megjeleníthető elem

Tagok, szervezet

Szervezeti struktúra és a tagok Tovább»

Statútum

A KMKF szervezete és működése Tovább»

Plenáris ülések

Nincs megjeleníthető elem

Tanulmányok

Tudományos munkák a nemzeti kisebbségvédelem tárgyában Tovább»

Elérhetőség

Titkárság: OGY Külügyi Hivatal
Telefon: (+36 1) 441 41 48
Fax: (+36 1) 441 42 70
Email: kmkf@parlament.hu

2006.

2007.09.13. 00:19

Állásfoglalás a KMKF 2006-os plenáris üléséről (napirend»)

A kárpát-medencei országok magyar képviselői és az Európai Parlamentben mandátummal rendelkező magyarok egyeztető fórumaként működő Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma (KMKF) 2006. szeptember 8-án megtartotta éves plenáris ülését.

A plenáris ülés résztvevői büszkeséggel emlékeztek meg az 1956-os forradalom és szabadságharc közelgő félévszázados évfordulójáról:

- 1956 októberében és novemberében, majd a megtorlás időszakában nemzetünk világtörténelmileg is meghatározó tanúságot tett a demokráciára, az emberi jogokra, a nemzeti szolidaritásra és a népek kölcsönös tiszteletére épülő hazafiság mellett. A határon túli magyarság ezekben a napokban számos, egymástól független aktussal nyilvánította ki szolidaritását a szabadságáért harcoló anyaországgal. Ilyen módon a határon túliak is életüket, egzisztenciájukat, vagy biztonságukat áldozták, illetve kockáztatták a magyar szabadságért.

- A KMKF szükségesnek látja, hogy ezek az események 1956 történetének integráns részét képezzék, ezért felkéri a határon túli magyar közösségeket, hogy minél több helyen emlékezzenek meg az évfordulóról. Felkéri a magyarországi megemlékezések részvevőit is, hogy az évfordulós rendezvények alkalmával tisztelegjenek a határon túli magyarság 1956-os szerepvállalása előtt is.

- A KMKF megemlékezett arról is, hogy a határon túli magyarok mellett a Magyarországgal szomszédos országok többségi nemzetei körében is sokan nyilvánosan kifejezték rokonszenvüket a magyarországi szabadságmozgalom iránt, illetve a magyar példából kiindulva szabadságot és jobb sorsot követeltek saját hazájuknak.

- A KMKF alkalmasnak látja az idei évfordulót, hogy a nyolc országban élő magyar nemzetközösség nevében köszönetet mondjon ezért a szomszédos nemzeteknek. Megerősíti, hogy a magyarság minden szomszédjával kész azoknak az értékeknek a jegyében együttműködni, amelyek 1956-ban a magyar forradalom és a vele való szolidaritás alapját képezték.


Az elmúlt egy év fontosabb eseményei kapcsán a plenáris ülés fontosnak látja hangsúlyozni:

- Az egész magyarság örömére szolgál, hogy az Európai Unió csatlakozási tárgyalásokat kezdett Horvátországgal. Szükségesnek látjuk, hogy a tárgyalások Horvátország egyéni teljesítmény elve alapján haladjanak előre, és Horvátország mielőbb csatlakozzon az Európai Unióhoz.

- A KMKF üdvözli, hogy Románia Európai Uniós csatlakozási folyamata a tervezett időrendnek megfelelően halad előre, és szorgalmazza, hogy a csatlakozási kritériumok és a csatlakozási szerződésbe foglaltak betartásának biztosítása mellett a tervezett időpontban, 2007. január 1-jén sor kerüljön az ország csatlakozására. Szorgalmazza, hogy kísérje figyelemmel a magyar kisebbségek sorsát a csatlakozást követően is.

- A KMKF tagjai reményüket fejezik ki, hogy az új ukrán hatalom kiemelt figyelmet szentel az ukrán-magyar együttműködésnek és a kárpátaljai magyarság igényei teljesítésének. A KMKF felkéri a magyar Kormányt: külpolitikája továbbra is emeljen szót Ukrajna európai integrációs perspektívái mellett.

- A KMKF tagjai aggódva tapasztalják, hogy az új szlovák kormány megalakulása óta tettlegességekig fajult Szlovákiában a magyarellenesség. Elfogadhatatlannak tarják, hogy a szlovák kormány miniszterelnöke Robert Fico, az MKP-t teszi felelőssé a szlovák – magyar feszültség újraéledése miatt. A KMKF véleménye szerint, bár szélsőséges nézeteket hirdető csoportosulások a térség több országában is vannak, annak okát, hogy Szlovákiában felerősödött a magyarellenesség épp a Szlovák Nemzeti Párt kormánytagságában kell keresni. A KMKF üdvözli az Európai Bizottság elnökének, José Manuel Barrosonak nyilatkozatát, mely szerint az EU nem tekinti a tagországok belügyének a kisebbségi incidenseket. A KMKF tagjai megnyugvással vették tudomásul, hogy az Európai Bizottság figyelemmel kíséri a szlovákiai helyzetet a jövőben is. A KMKF tagjai támogatják az Európai Bizottság elnökének azon véleményét, hogy a tagállamok tartsák tiszteletben az emberi jogokat. A KMKF üdvözli a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsának e témában 2006. szeptember 6-án elfogadott nyilatkozatát, valamint a szlovák és magyar értelmiségi csoportok és a két Püspöki Kar erőfeszítéseit a nemzetiségi intolerancia visszaszorítására és a két nemzet párbeszédének erősítésére.

A plenáris ülésen a KMKF tagjai az alábbiakban állapodtak meg:

1. Magyarország, Szlovákia és Szlovénia európai uniós tagságának két éves tapasztalata, Románia 2007-es várható csatlakozása, Horvátország felkészültsége, Szerbia és Ukrajna uniós közeledése szükségessé tették a magyar-magyar kapcsolattartás stratégiájának és mechanizmusainak újragondolását.

2. A Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma az elmúlt két évben jelentős szerepet játszott a magyar-magyar kapcsolatok terén, számos nemzetpolitikai stratégiai kérdésben biztosította a határon túli magyarság képviselői és a magyarországi parlamenti képviselők közötti konszenzust. A határon túli nemzetrészek prioritásainak és lehetőségeinek összehangolása érdekében szükséges a KMKF stratégiai szerepének megerősítése és a KMKF éves plenáris fórumai közötti működés szervezeti és munkaformáinak felülvizsgálata. Mindez nem jelenti azt, hogy a KMKF átvesz más, a kormányzat által koordinált egyeztetési mechanizmust.

3. A határon túli magyarság képviselőivel való rendszeres egyeztetés érdekében a KMKF plenáris fóruma az állásfoglalás 2. pontja értelmében módosítja a KMKF struktúráját azzal a céllal, hogy a KMKF tagjai hatékonyabban vehessenek részt az Országgyűlés által tárgyalt szakpolitikákat érintő jogszabály-javaslatok véleményezésében. A módosítás nem érinti azon alapelvet, hogy a KMKF továbbra is konzultációs fórum marad, működésének nincs nemzetközi jogi vagy magyarországi jogalkotási relevanciája.

4. A KMKF értékes dokumentumnak és kiinduló pontnak tartja a határon túli tagjai által készített nemzeti közösségük helyzetét feltáró tájékoztatókat. A KMKF ezeket a dokumentumot a további prioritások meghatározása, illetve a gyakorlati kezdeményezések tekintetében alapvető fontosságúnak tartja és felkéri tagjait, hogy évente tekintsék át és tájékoztassák a KMKF-t aktuális helyzetükről. A KMKF felkéri továbbá a KMKF magyarországi pártfrakcióit, hogy minden évben tegyenek jelentést a KMKF plenáris fóruma részére a határon túli magyarság érdekében kifejtett tevékenységükről.
5. A KMKF üdvözli az Európai Parlament keretében a hagyományos nemzeti kisebbségek védelme érdekében végzett tevékenységet és kiemeli ennek a munkának a jelentőségét, különösképpen a „Frakcióközi Csoport a Történelmi Nemzeti Kisebbségekért, Alkotmányos Régiókért és Regionális Nyelvekért” elnevezésű csoport tevékenységét. A KMKF üdvözli az Európai Parlament négy magyar képviselőjének a KMKF 2006. őszi plenáris ülése elé terjesztett jelentését az Európai Parlamentben végzett kisebbségvédelmi tevékenységükről. A KMKF felkéri az Európai Parlament magyar delegációit, hogy a Fórum következő plenáris üléseire készítsenek tájékoztatót az Európai Parlamentnek a kisebbségvédelem területén kifejtett tevékenységéről és az ezen a területen fennálló lehetőségekről.

6. A KMKF felkéri titkárságát az állásfoglalás 4. pontjában említett dokumentumok összegzésére és ennek alapján, valamint az állásfoglalás 5. pontjában említetett dokumentumokra építve – a KMKF résztvevőivel és az érintett magyar kormányszervekkel együttműködve – egy olyan stratégiai vitaanyag kidolgozására, amely áttekinti, hogy az európai integráció milyen, eddig kihasználatlan lehetőségeket rejt a magyar-magyar kapcsolatok további erősítésére, az európai gyakorlattal összhangban álló közösségi autonómia megvalósítására és a közös érdekek hatékonyabb érvényesítésére.

7. A stratégiai vitaanyag foglalkozzon kiemelten a magyarság kárpát-medencei gazdasági szerepével. Ennek során kiindulási pontként használja fel a Kárpát-medencei Vállalkozók Szimpóziuma keretében évenként egyszer tanácskozó vándorkonferenciák eddigi és további eredményeit.

8. Az Országgyűlés hozzá kíván járulni a legfontosabb integrációs tapasztalatok átadásához a KMKF eddig Unión kívüli tagszervezetei részére. Ennek érdekében a KMKF felkéri titkárságát, hogy – az illetékes kormányszervekkel együttműködve – 2007 tavaszán indítson el egy olyan képzési programot, amelynek célja a KMKF határon túli tagjainak, politikusainak és tagszervezeteiben tevékenykedő szakértőinek segítése abban, hogy közösségeik minél hatékonyabban használhassák ki az európai integrációban rejlő lehetőségeket.

9. A KMKF felkéri titkárságát, hogy – az illetékes kormányszervekkel együttműködve – vizsgálja meg annak lehetőségét, miként lehetne biztosítani az Ukrajna és Szerbia területén élő magyarok akadálymentes kapcsolattartásának legalább a mai szintjét az anyaországgal Magyarországnak a schengeni rendszerhez történő csatlakozása után is.

10. A Kárpát-medencei gazdasági együttműködés fejlesztése érdekében a KMKF tagjai fontosnak tartják, hogy az NFT II. szenteljen kiemelt figyelmet azoknak a programoknak, amelyek érintik a határ menti régiókat és a határon túli magyarokat.
Budapest, 2006. szeptember 8.


süti beállítások módosítása