KMKF plenáris ülés
2008. szeptember 13.
A KMKF Plenáris Ülése elfogadta ez évi Állásfoglalását, amely többek közt az alábbiakra tér ki:
- A KMKF megerősítette az elé terjesztett határmenti közlekedési koncepciót, amelynek kapcsán az állásfoglalás szorgalmazza, hogy az Országgyűlés hozzon határozatot e kérdésről, és ehhez vegye alapul a KMKF által elfogadott szakmai anyagot.
- A KMKF részletesen foglalkozott a határon túli magyar szórványok kérdésével. Elhatározta, hogy a szórványok helyzetének javítása érdekében a KMKF tagjai rendszeres együttműködést fognak folytatni. Kiemelt cél, hogy a magyar nyelv a szomszéd országokban többek közt abban a védelemben részesüljön, ami az Európai Tanács dokumentumai értelmében a regionális nyelveket megilleti. A KMKF Külügyi- és Európa-ügyi Albizottsága munkacsoportot hoz létre a szórványkérdés kezelésére.
- A KMKF számos feladatot is kitűzött magának és albizottságainak a következő egy évre: például a határon túli magyarság közjogi helyzetének vizsgálatát, a magyar-magyar Európa-politikai együttműködés koncepciójának kialakítását és a Magyar Tudományos Akadémiával való egyeztetést.
(További részletekről lásd az elfogadott állásfoglalás mellékelt szövegét.)
Emellett:
A KMKF felhatalmazta elnökét, Dr. Szili Katalint, hogy levélben forduljon a szlovák és az ukrán házelnökökhöz a mindkét országban kormányzati szinten tapasztalt, a magyar nyelvhasználat szűkítését jelentő megnyilvánulásokkal illetve tervekkel kapcsolatban.
A KMKF tájékoztatást hallgatott meg a schengeni térségen kívül maradó magyarok magyarországi beutazásával kapcsolatos politikáról. A Fórum örömmel értesült arról, hogy a KMKF-ben született kezdeményezés hatására konkrét és jelentős – immár működő – eredmények születtek ezen a területen.
Horváthné Dr. Fekszi Márta külügyi államtitkár asszony ígéretet tett arra, hogy a Külügyminisztérium szakmai eszközökkel támogatja a Brüsszeli Érdekképviseleti Iroda létrehozását és tevékenységét.
A Magyar Nemzeti Kisebbségek Érdekképviseleti Irodájának egyik fontos feladata az lesz, hogy lobbizzon a hazánkkal szomszédos országok – Ukrajna és Szerbia – vízummentességéért.